Podłoga z paneli korkowych – samodzielny i szybki montaż

Date:12:59 pm Ages: Price: Type: Location:

Podłogi korkowe to bardzo ciepłe, miękki i niezwykle funkcjonalne powierzchnie. Wykonane z naturalnego surowca, jakim jest kora dębu korkowego, są produktem naturalnym, ekologicznym i antyalergicznym. Dzięki swej wyjątkowej strukturze, doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, zapewniając komfort akustyczny i termiczny pomieszczeń. Podłoga korkowa tworzy ciepły i przyjazny klimat w każdym wnętrzu. Naturalna kolorystyka i nietypowa faktura tego materiału, nadaje pomieszczeniom oryginalnego i eleganckiego wyglądu. Korek podłogowy idealnie łączy się z innymi posadzkami, np. z płytkami, gresem czy naturalnym kamieniem.

Przygotowanie podłoża i materiału – połowa sukcesu

Zanim rozpoczniemy montowanie korkowych paneli podłogowych, musimy zadbać o właściwe przygotowanie podłoża. W przypadku systemu pływającego, bardzo ważne jest wyrównanie posadzki, dzięki czemu uzyskamy cichą i stabilną podłogę, bez naprężeń, uginań i skrzypień.
Panele korkowe przed montażem należy aklimatyzować przez co najmniej 48 godzin w pomieszczeniu, w którym mają być ułożone. Z opakowania wyciągamy je dopiero wtedy, gdy jesteśmy gotowi do ich montażu. Panele korkowe powinny być układane w temperaturze nie mniejszej niż 18oC.

Rozpoczynamy montaż

Montaż podłogi rozpoczynamy od rogu pomieszczenia. Pierwszy panel układamy w ten sposób, aby jego pióro było skierowane w stronę ściany. Zasada układania kolejnych elementów jest prosta: pióro kolejnej deski ustawiamy pod kątem, wpasowujemy we wpust ułożonego już panelu, dociskamy do siebie mocno i energicznie, a następnie odginamy i opuszczamy na podłoże. Ważne jest, aby sprawdzić czy elementy ściśle do siebie przylegają. Łączenie musi być całkowicie szczelne i nie może występować żadna szczelina. Montując podłogę pływającą, należy pamiętać, że panele nie mogą być w żaden sposób trwale związane z podłożem. Skutkowałoby to nieprawidłową pracą nawierzchni i wystąpieniem niepożądanych naprężeń i odkształceń. Ważne jest również to, aby układając kolejne rzędy paneli, przemieszczać deski między sobą i układać je metodą mijankową. Dzięki temu uzyskamy ciekawy układ odcieni i lepszą stabilność konstrukcji podłogi.

Dylatacja – nieodzowny warunek montażu

Bardzo ważnym elementem podczas montażu paneli jest zapewnienie odpowiednich szczelin dylatacyjnych pomiędzy podłogą, a ścianami i innymi nawierzchniami. Dzięki temu unikniemy naprężeń i wybrzuszeń podłogi, co mogłoby doprowadzić zniszczenia paneli. Szczeliny dylatacyjne możemy wypełnić korkiem natryskowym w płynie lub listwami korkowymi.
W taki oto sposób, dzięki szybkiemu montażowi, możemy cieszyć się piękną i funkcjonalną podłogą korkową. Utrzymanie w czystości takiej powierzchni jest niezwykle proste. Do mycia wystarczy używać wilgotnej ściereczki, a okresowo wykonać konserwację specjalnymi preparatami. Szeroki wybór podłóg korkowych znajdziemy na stronie https://cork24.co.uk/14-cork-wall. Warto zamontować ją w naszych mieszkaniach, gdyż będzie ona niewątpliwie atrakcyjnym i funkcjonalnym wykończeniem wnętrz.